פורום בניית אתרים בפרוג
01/10/2010 כ"ג תשרי תשע"א | גליון מס' 2

Entry

הנה, נפגשים שוב במגזין שני ומרתק על כל המעניין בתחום פיתוח אתרי האינטרנט.

תחום האינטרנט הוא אחד מהתחומים היותר מתחדשים ומתעדכנים, וללא התעדכנות ולמידה אינטנסיבית כמעט בלתי אפשרי לשמור על מקצועיות ויכולות רלוונטיות.

בימים אלה מתחילה השתלמות שדרוג ועדכון למעצבות אתרים לקידום יכולות מקצועיות והתעדכנות בתקני העבודה על ידי מומחים בתחום, השתלמויות דומות בציבור הכללי כרוכות בעלויות כבדות כספית ותבעו זמן רב, ולראשונה קיימת הזדמנות אמיתית ויחודית להנות מכל העולמות יחדיו במסגרת חרדית ומקצועית.

עם סיום תקופת החגים אנו חוזרים לשיגרה עם פרויקטים ומיזמים חדשים לקידום הפורום, ובימים אלה מתפרסם שיתוף פעולה יחודי בין פרוג לחברת דרונט המאפשר לחברי הפורום להרוויח על הפניית לקוחות רלוונטים, אנו מקווים לפרסם שיתופי פעולה נוספים מסוג זה בקרוב שיאפשרו לכם לפתח אפיק הכנסות נוסף באמצעות הקשרים והלקוחות שלכם.

בברכת הצלחה ופרנסה קלה.

הרשמה למגזין

מיזם החודש

ניתן לשלוח מיזמים מקוריים למייל המערכת

תולדות ושורשים בעם ישראל

בלוג "תולדות ושורשים בעם ישראל", נולד מתוך הצורך לתת מענה למחפשי שורשים בשפה העברית. חומר רב בנושא חיפוש השורשים קיים ברשת בשפה האנגלית. בעברית, הוא היה קיים בעיקר בספרים, הבלוג מלקט את המידע הקיים בספרים, ומצליב בין מידעים שונים, ממקורות מגוונים, ועל ידי כך, מברר שורשי משפחות רבות. הבלוג, הוא מקום בו ימצא עניין, כל אחד שמתעניין בהיסטוריה של עם ישראל, או בתולדות רבנים, או בחקר משפחות - גנאלוגיה. בבלוג תוכלו להיעזר בבניית אילן יוחסין, במהלך עבודת השורשים, או סתם מחקר גנאלוגי.

הכותבים
עורך: שמואל דרילמן
עיצוב: נטע שפיר
כותבים: דניאל כץ, עמיחי דמארי, שמואל דרילמן, ישראל וינגרטן, אלישע כהן, עמית מלכי, יענקי לובין, ישראל דהן, שלומי קוריץ, חיים וורצמן.
אימיל לפניות: shmuel@drilman.com

משפט האינטרנט

מהי ההתייחסות החוקית לרישוי פונטים ב-web?

מתוך הפינה המשפטית של עו"ד יהונתן קלינגר בפורום

לאחרונה, עם התרחבות המעגל של הדפדפנים התומכים בגופנים מוטמעים בדף אינטרנט, אנו כמתכנתים ובוני אתרים נתקלים במושגים חדשים של רישוי הפונטים.
לדוגמה, הWindows מגיע עם מספר פונטים מותקנים. האם מותר לי "להטמיע" אותם בדפי האינטרנט שלי? (לדוגמה כדי שגולשים בMac וLinux ייראו את האתר שלי באותן הפונטים) מהם הגבולות של הרישוי הניתן על הפונטים המותקנים עם תוכנות מסוימות (כמו"כ עם מערכת ההפעלה)? אילו שימושים מותרים ואילו אסורים?
ובגדול, מה עלי לוודא לפני הטמעת גופן בדף Web?

תשובת עו"ד יהונתן קלינגר:

פונטים, ככל יצירה, מוגנים בזכויות יוצרים ומכילים את המקוריות והיצירתיות הדרושים להקניית הגנה בקניין רוחני (וראה את ההחלטה בא 16071-06-10 מאיר סדן נ' היולט פאקרד). ככאלה, כל פונט מגיע עם רשיון שמרשה פעולות מסוימות או ללא רשיון כלל. פונט המגיע ללא רשיון, אסור להפיצו, להשתמש בו לעיצובים וכדומה. כך גם לגבי הטמעה: על מנת להטמיע פונט כלשהוא, יש צורך בקבלת רשות להטמיע אותו ולהבטיח שהשימוש בו יעשה רק בתוך העמוד שלך.

לגבי הפונטים שמגיעים עם חלונות, יש צורך לבחון אותם אחד אחד ולראות מהו היקף הרשיון. ככלל, עדיף תמיד להשתמש בפונטים חופשיים כדי להמנע מחוסר ודאות.

לגבי שינוי הפונטים על המחשב שלך, כל עוד השינויים אינם מופצים הלאה, הרי שלמרות שמדובר בשימוש פרטי, הרשיון יכול לאסור עלייך לשנות את הפונט (כמו שהוא יכול לאסור עלייך לשנות את מערכת ההפעלה). לכן מומלץ לבחון את הרשיון כל פעם.

לגבי שאלת ההוכחה: הרי שכל שאלה כזו אינה שאלה משפטית אלא פורנזית, ואני מאמין שבהליך משפטי ניתן יהיה לבקש ממך את קובץ ה-TTFשלך כדי לבחון האם בוצעו בו שינויים.

אפיון אתרים

איך מאפיינים אתר נכון? אפיון האתר מול אפיון ארגוני

ישראל וינגרטן\WGN Media

ברצוני לגעת בפוסט זה בנקודה מאוד שכיחה בעולם אפיון האתרים. ואם נסכם את הנאמר כבר עכשיו, נאמר כך: תכנון אתר נכון מתבסס על זווית ראייתו של הגולש את מחלקות או מוצרי החברה ולא על המבנה הפיזי של מחלקות הארגון כפי שהם במציאות.

המקרה

דוד התבקש לתכנן את הניווט (התפריט הראשי) באתר התדמיתי של חברה המספקת שירותי מחשוב למגזר העסקי. בחברה קיימות מספר מחלקות אשר להן תחומי אחריות נפרדים לפי הסדר הבא:

company-diagram
הדרישה הייתה שבנוסף לדפים שיתארו את כל מחלקות הארגון יופיע גם המדורים הבאים: חדשות, דף מידע שמסביר מדוע החברה היא הטובה בתחומה, המלצות מלקוחות קיימים, דף יצירת קשר, דף מידע לשיתופי פעולה, קטלוג מוצרים והרשמה לניוזלטר, להמשך

שיווק ברשתות חברתיות

פרופיל אישי, קבוצה או דף אוהדים?!

שלומי קוריץ - ניהול נוכחות באינטרנט

בגליון הקודם למדנו את שפת השיווק של פייסבוק, הפעם נלמד על הכלים העומדים לרשותנו - בעלי העסקים המעוניינים ליצור מתחם פעילות שיווקית בפייסבוק, מה הם הכלים, מה ההבדלים ביניהם ובמה כדאי לבחור.

שימוש פרופיל קבוצה עמוד
קידום בגוגל לא מופיע במנועי חיפוש לא מופיע במנועי חיפוש מופיע במנועי חיפוש ומתקדם בגוגל נפלא
דיוור הודעות לכלל החברים ניתן לדוור אחד אחד או לקבוצות של 20 ניתן לשלוח הודעה לכלל החברים בקבוצה ניתן לשלוח עידכון לכלל החברים אשר יופיע כעידכון
התאמה אישית לא ניתן להתאים את הפרופיל בפייסבוק למעט תוכן משתנה הקבוצות בפייסבוק לא ניתנות להתאמה אישית למעט תוכן משתנה ניתן להתאים את העמוד בפייסבוק ובעזרת תוספים שונים לעצב אותו
כמות חברים עד 5000 חברים לפרופיל ללא הגבלה ללא הגבלה
כתובת קבוע – שם משתמש כן לפרופיל בפייסבוק ניתן לתת שם משתמש: http://fb.me/username וכמו כן ניתן לשנות את שם המשתמש לקבוצה בפייסבוק לא ניתן לתת שם משתמש לעמוד מעריצים בפייסבוק אפשר לתת שם משתמש והשם הזה הוא חד פעמי ולא ניתן לשינוי נוסף לכן לפני שאתם נותנים שם משתמש לעמוד שלכם בפייסבוק חישבו היטב על המיתוג שלכם
הגבלת פרטיות ניתן לבחור את מי לאשר כחבר , ניתן לבחור מי יכול לצפות בתכנים שלנו וכו' ניתן לעשות קבוצות סודיות בפסייבוק (רק חברי הקבוצה רואים אותה) , קבוצות פרטיות ( אם אישור הצטרפות של מנהל הקבוצה), קבוצות ציבוריות העמודים הינם ציבוריים ומשמשים כעמוד תדמיתי ותקשורתי עם מעריצי הדף בפייסבוק
RSS לא מוציא RSS לא מוציא RSS וגם לא מקבל גם משדר RSS לעידכונים וגם מתעדכן בעזרת RSS חיצוני
סטטיסטיקה / בקרה אין בכלל אין בכלל יש סטטיסטיקה ונתונים שונים לנתונים שונים
מנהל בעל הפרופיל מנהל אותו (יחיד) ניתן לקבוע מייסד ומספר בלתי מוגבל של מנהלים כאשר הם מפורסמים  כמנהלי הקבוצה עמוד בפייסבוק ניתן לניהול ע"י מספר מנהלים אך זהותם אינה חשופה.
באנר קישור לאתר חיצוני ניתן ליצור תג לפרופיל אין ניתן ליצור מבחר סוגים של קישורים לעמוד לאתרים חיצונים דרך העמוד
דף גישה קבוע קבוע רגיל ניתן לבנות דף ייחודי לאורחים חדשים בעמוד בנפרד ולמעריצים קיימים דף שונה או גישה ישירה לקיר העמוד
פירסום פייסבוק אין התממשקות אין התממשקות מיועד לשילוב במערכת בפירסום בתשלום של פייסבוק
יצירת אירוע אפשר אפשר והאירוע יפורסם בעמוד הקבוצה בפייסבוק אפשר והאירוע יפורסם בעמוד  בפייסבוק

ניהול אתרים

כלים לניהול אתרי אינטרנט

שמואל דרילמן - drvvv

לאחר שהוספנו את האתר לכלי מנהלי האתרים של גוגל, כדאי גם לוודא שגוגל באמת סורק את כל הדפים באתר כמו שאנחנו רוצים.

לצורך כך יש לשלוח מפת אתר (שזה קובץ שבעצם רשומים בו כל הכתובות שבאתר) וכך נוודא שגוגל יודע על כל הדפים באתר שלנו.

לא נוכל להרחיב על בניית מפת האתר עצמה, מכיוון שזה דורש ידע מתקדם מעט, אך בגדול מדובר על קובץ במבנה xml ואם ממש מסתבכים ניתן ליצור אחד כזה אוטומטי באתר הזה.

כדי לשלוח את מפת האתר לגוגל, נלחץ על כתובת האתר שהוספנו בכלי מנהלי האתרים, (כמובן בתנאי שביצענו את האימות כמו שצריך), שם נבחר בהגדרות אתר, ונחפש קטגוריה בשם sitemaps או מפות אתר.

לאחר שנכנסנו לדף מפות האתר נוכל ללחוץ על הכפתור הגדול של שלח מפת אתר ושם נזין כתובת באתר שלנו ששם נמצאת מפת האתר שלנו.

וזהו, לאחר המתנה של כמה שעות עד יום, נקבל את מספר הדפים שגוגל קיבלה מתוך מפת האתר ואת התאריך העדכון האחרון ממנו.

סוג נוסף של מפת אתר חשוב לא פחות הוא מפת אתר עבור הגולש שכולל את כל הדפים באתר מסודרים ונותן לגולש כלי מהיר על מנת להגיע למטרתו, דוגמא ניתן לראות באתר מבט לשידוכים או כיכר השבת.

(י)סודות הכתיבה האינטרנטית

יענקי לובין - מנהל תוכן בקליק מיזמי אינטרנט

במאמר הקודם, הסברנו עד כמה חשובה הכותרת של כל טקסט. עד כמה הכותרת היא קריטית וחייבת להיות מושכת וממצה, כדי שהקורא ימשיך לטקסט.

נצא מנקודת הנחה שהצלחתם לצוד את תשומת לב הקורא והוא מתחיל לקרוא את הטקסט, הוא בדרך כלל יקרא את המשפט הראשון וירפרף הלאה, ולכן גם למשפט הראשון חשיבות מרובה. ובשונה מהכתיבה המודפסת והספרותית, על המסקנה (תועלת המוצר, מטרת האתר) להגיע בתחילת הטקסט. מה שטוב למדיה החדשותית, טוב גם לאתר שלכם. נסו לתמצת את עצמכם (במידה סבירה) במשפט הראשון. כל משפט נוסף שהגולש יקרא זה כבר בונוס שלכם.

ככלל, בכתיבת אתר, לאחר פילוח קהל היעד ומילות המפתח לאתר, יש לכתוב את תוכן האתר באופן ברור ומנוסח, ברור וקריא, ברמה שגם ילד / נער (13,14) יוכל לזרום איתו. כתיבה רשמית תקראו היום רק בדוחות תעבורה ובאתר בתי המשפט.

יצירת תבליטים באמצע הטקסט יכולה רק להועיל לכם. נקודות קצרות וממצות תמיד תהיינה עדיפות בעיני הקורא על פני טקסט ארוך.

דפים ארוכים בעלי גלילה ארוכה לתחתית האתר, לא תיטיב עמכם. חלוקה של דף ארוך למספר דפים בנושאים שונים, תבטיח כי לפחות דף אחד ייקרא, מה גם שצורה זו תשווה לאתר שלכם רושם מכובד יותר. ככלל, דף תוכן רגיל, אינו אמור להיות ארוך יותר מ 650 מילה פלוס מינוס.

בסוף כל כתבה / עמוד, לאחר שהסברתם לגולש מי אתם ומה אתם רוצים / משווקים, אל תתנו לו לחפש את דרכי יצירת הקשר עמכם. לרוב הגולשים אין את הסבלנות להתחיל בחיפושים בכל האתר. אם בתוך כמה שניות הוא לא ימצא אתכם, קרוב לוודאי כי ימשיך הלאה לאתרים מתחרים. שימו טלפון שלכם או קישור לטופס צור קשר. הדבר לא יוריד מהערך שלכם, זה רק ימנע ממנו ללכת למתחרים.

נתפס ברשת

אלישע כהן / דרונט

מעצבי אתרים סתם מעצבים? יש לכם בלוג או אתר שאתם מנהלים, אתם רוצים להיראות טוב מבחינה ויזואלית בעיני הלקוח, או בכלל ברשת? אתם מסתפקים מה יהיה מתאים לקונספט של האתר שלכם, רוצים להיות מחוברים לרשתות החברותיות? אספתי לכם את האייקונים המתאימים, ואת האתרים שבהם תוכלו למצוא מענה לכל לוגו שתחפשו.

באתר הבא למשל תמצאו 70 סטים יפים ביותר של אייקונים למדיה החברתית חינמיים לגמרי (סתם שווה להעיף מבט גם אם אתם לא זקוקים להם).
http://www.thenetinformation.com/70-free-social-media-icon-sets/

באתרים הבאים תוכלו למצוא אייקונים לרשת החברתית הגדולה בעולם מוכנים לשתילה ע"י קוד אימבדד חינמיים לגמרי.
http://facebookicon.com/
http://facebookicon.net/

אם אתם מחפשים אייקונים לאתרים שיתוף ומדיה חברתית ישראליים? הנה התשובה – בבלוג המצוין הבא תוכלו למצוא סט אייקונים חינמי (אני אישית ממליץ להיות מחובר לבלוג הזה).
http://www.ybpmedia.com/blog/?p=816

ישנו אתר שאני בטוח שהרבה מכם מכירים לאלה שלא מכירים. האתר נותן את כל אופציות שיתוף שקיימות בעולם והוא הכי מומלץ בתחום.
http://www.addthis.com http://www.addtoany.com/

למקרה שאתם עדיין לא יודעים פייסבוק העלתה לרשת איזור שבו תוכלו לייצר את כל סוגי השיתופיים שרק תרצו בתוך כל אתר שתחפצו.
http://developers.facebook.com/plugins?footer=3

לאחר שנגעתי בנושא הרשתות החברתיות אני ינסה לנגוע בנושא הלוגואיים, ישנם שלושה אתרים גדולים שעונים לשאלה הזאת והם:
http://www.iconfinder.com/
http://findicons.com/
http://www.brandsoftheworld.com/
וזה הישראלי שבהם, רק אל תגידו שצריך לצאת מהארץ בשביל לעשות משהו מועיל.
http://www.ilogo.co.il/

אם יש לכם איזה לוגו שעדיין לא מצאתם באתר הבא שנקרא "יהושע" תמצאו את כל מה שחסר. וכרגיל בחינם.
http://www.josh.co.il/

לאחר שאתם מחוברים להצלחה של הרשתות החברותיות אם אתם עדיין מסתפקים על העיצוב של האתר הנה כלי מצויין להתאמת ודגימת צבעים לאתרכם.
http://www.perbang.dk/rgb/3B5998/

סיימתם בגדול את האתר? רוצים ליצור באנרים בקלות? ע"י הממשק הבא תוכלו לעשות זאת און ליין ללא שום צורך בהורדת תוכנה, בחרו גודל סטנדרטי, בחרו את ערכת העיצוב והטקסט, הזינו את הקישור המבוקש.... והתוכנה האינטרנטית תעשה עבורכם את כל שאר העבודה.
http://mybannermaker.com/

זה באמת לא קשור אבל כל אחד מכם ימצא שם משהו שייתן לו איזה עזרה קטנה שנושא כזה או אחר.
http://it.themarker.com/tmit/

וככה בשביל שתקבלו קצת השראה לחצו על הלינק הבא ותראו איך עם קובץ פלאש חמוד אפשר להציל "חיים" של אתר... תראו בעצמכם. כל מילה מיותרת
http://producten.hema.nl/

נפגש במגזין הבא בעז"ה

דרופל לכל

ישראל דהן

קצת מושגים בתרגום

אתר בנלאומי הוא מושג מאוד רחב שכולל בתוכו קשת רחבה של מושגים, כדי להפוך אתר לבנלאומי, ולתת לכל משתמש, להגדיר את השעה של הארץ שבה הוא נמצא, את כיווניות האתר, את השפה, ועוד. זה בעצם תהליך של תרגום ולוקליזציה.

לכן נתחיל בהכרת המושגים שכוללים בתוכם שני מושגים עיקריים תרגום ולוקליזציה (localizing and translating).

מיקום Localizing - מתייחס לשינוי של ממשק המשתמש זה עשוי לכלול תרגום של תפריטים, כפתורים, קישורים, ואזור ההנהלה, או לשנות את הפורמט של תאריכים, שעות, מטבעות, וכן הלאה.

Locale - זה השם של המודול בדרופל שנמצא בליבה שמגדיר את הלוקליזציה של האתר.

(Translation) תרגום - לתרגם כל דבר, שזה מאמרים, דפים וכל תוכן שתרצה שהוא לא בשפת הברירת מחדל של האתר שלך.

Content translation - הוא שם המודול שנמצא בליבה המאפשר לך לתרגם את התוכן שלך.

i18n - +זה קיצור של המילה internationalization, בגלל שהמילה כל כך ארוכה אז הביאו את האות הראשונה והאחרונה והמספר אותיות שיש באמצע, בדרופל זה שם של מודול שנועד גם כן לתרגם את התוכן של האתר המודול זמין http://drupal.org/project/i18n.
l10n - גם המודול הזה נקט את אותה השיטה לקיצור השם וזה קיצור של המילה localization. המודול הזה הוא גם כן הרחבה של היכולות של דרופל בלוקליזציה של האתר. להמשך

קידום אתרים seo

היררכיה של אתר

עמית מלכי - גביש פתרונות אינטרנט

רקע כללי:
היררכיה של האתר תעשה סדר בדפי האתר עבור הגולש ולמנועי החיפוש.
ככל שכמות הקלקות על גולש לבצע על מנת להגיע לדף באתר כך החשיבות של דף זה יורדת.
היררכיה נכונה באתר תבליט עבור הגולש את התחום העיסוק של האתר, היכן נמצא המידע אותו הגולש מחפש.
ללא היררכיה נכונה התוכן באתר יהיה מבולגן, הקושי להתמצא באתר יגרום לגולשים לנטוש את האתר מהר.

איך לתכנן היררכיה נכונה:
את ההיררכיה קל לתכנן לפני הבנייה של האתר, קשה יותר לעשות זאת לאחר שהאתר קיים.
חישבו על הנושאים החזקים באתר: לדוגמא ניקח אתר העוסק בנעליים.

מהם לדעתכם הקטגוריות הראשיות באתר זה?

  • נעלי נשים
  • נעלי גברים
  • נעלי ילדים
  • נעלי ספורט
  • נעלי נשים

קיימות קטגוריות ראשיות נוספות.
קטגוריות ראשיות נרצה להציג בתפריט הראשי באתר.

מה קורה בתוך הקטגוריות הראשיות?
בכל קטגוריה ראשית ישנה תת קטגוריה (קטגוריית משנה).
לדוגמא:
נעלי נשים- נעלי ערב
נעלי נשים- נעלי ספורט
נעלי נשים- נעלי בית
וכ"ד..
כך שגולש שנכנס לאתר ומגיע לקטגוריה של נעלי נשים ימצא בדיוק את מה שחיפש במרחק 4 קליקים מדף הבית, על פי המסלול הבא:
דף הבית>>נעלי נשים>>נעלי ערב>>דגם הנעל המבוקש.

איך אנו יכולים להדגיש את ההיררכיה באתר?

  • שימוש בכתובות URL שיש בהן מכנה משותף לכל קטגוריה.

דוגמא:
www.exmple.co.il/women-shos/evning-shos.htm
www.exmple.co.il/women-shos/sports-shos.htm

באופן הזה יצרנו מכנה משותף בכתובות URLשל דפי הקטגוריה השונים.

  • כותרות הדפים:

בחלק מהיררכיה של האתר נמשיך ליצור מכנה משותף גם בכותרות הדפים.
ניקח לדוגמא את שני הדפים שמתוארים בדוגמא הקודמת:

כותרת של הדף הראשון: נעלי ערב | נעלי נשים | נעליים
כותרת של  הדף השני: נעלי ספורט | נעלי נשים | נעליים

כך יצרנו כותרת שונה לכול דף עם מכנה משותף בכותרות.

  • תפריטי האתר:

שימוש מושכל בתפריטי אתר שונים יעזור לנו להציג לגולש את התוכן שלנו מהר וממוקד.
לכן בתוך כל קטגוריה ראשית באתר יהיה תפריט משנה שיכלול את התוכן של הקטגוריה.
גם בתוך התפריט הנוסף תהיה חלוקה לנושאים ומחלקות, הימנעו מקליקים מיותרים.
לדוגמא תפריט צד יראה כך בקטגוריה של נעלי נשים:

נעלי ערב
נעלי עקבים
נעלי מעצבים

נעלי ספורט
נעלי ריצה
נעלי הליכה

מגפיים
מגף גבוה
מגף נמוך

גם בתפריט המשנה יצרנו מבנה היררכי של פנים הקטגוריה.

נהדר, האם סיימנו?
לא, ממש לא.

  • יצירת מפת אתר XML (יש תוכנות לשם כך). במידה ומבנה האתר נכון לא נצטרך לבצע שינויים והתאמות,אחרת ונבצע את דברים הבאים:

נגדיר את קצב עדכון הדפים: יומי, שבועי, חודשי.
לרוב הקטגוריות הראשיות מתעדכנות לעיתים תכופות.
אנו יכולים גם להגדיר חשיבות לכול דף. כאן זה המקום להגדיר את הדרוג של הדפים.
קטגוריות ראשיות יהיו בעדיפות עליונה ואילו הדפים הפנימיים יהיו בעדיפות נמוכה יותר.
באמצעות מפת האתר XML, אנו מספקים למנוע החיפוש בדיוק את מה שאנו רוצים להבליט.

אך ישנה עוד מפת אתר שהיא עבור הגולש, כמובן שהיא משמשת אותנו גם למנועי החיפוש.
במפת האתר הזאת אנו יוצרים רשימה טקסטואלית של כל דפי האתר.
חשוב מאוד גם כאן לשמור על היררכיה מסודרת.

במפת האתר הקטגוריות הראשיות יופיעו כאשר מתחתן מופיעים הדפים הפנימיים שמשויכים לאותה קטגוריה. גם כאן אנו נקבע את סדר הקטגוריות על פי החשיבות שלהן באתר.
נבליט את הקטגוריות החשובות לנו במיוחד.

האם לקישורים פנימיים יש השפעה על ההיררכיה?
כן גם להם יש השפעה.
לרוב, קישורים פנימיים בדף פנימי יהיו לדפים או לדף באותה קטגוריה.
אין טעם להציב קישורים לדף עצמו.
ככל שיהיו בדף יותר קישורים לדפים אחרים, כך ערך הקישורים הללו יורד.
תכננו היטב את הקישורים הפנימיים, צרו קישורים בתוך תוכן האתר במידה שזה יראה הגיוני.
לעולם לא לעשות שני קישורים באותו תוכן לדף אחד עם שתי מילות עוגן שונות.

כתבתי את זה כבר קודם ואני מזכיר זאת שוב.
כאשר אנו מתכננים היררכיה באתר, המחשבה שלנו היא על חווית הגולש באתר.
עלינו לעזור לגולש להתמצא באתר בקלות.
עליו להגיע לתוכן שחיפש מהר וללא עיקובים מיותרים של מעברי עמודים מיותרים.

ASP.NET

הגדרת דף מתואם אישית עבור שגיאת 404 ו-SEO

דניאל כץ

מה בין שגיאות 404, asp.net וseo? - כרגיל, asp.net לא נבנה תוך התחשבות בצרכי seo, וכך, שוב, פעולות טריביאליות לכאורה הופכות למורכבות יותר.

כידוע, הדרך הקלה ביותר להגדיר עמוד מתואם אישית לשגיאות 404 בasp.net הוא להגדיר את customErrors ב-web.config להמשך

קפה עם js

שיעור מס' 2

חיים וורצמן - מתכנת .net ופיתוח Web

בשיעור זה נלמד לשלב פונקציות של JS בתוך אלמנטים של HTML. נתחיל בשימוש של האלמנט הבסיסי ביותר – לינק (<a>). אנחנו רגילים לכתוב בתוך ההפניה (href=) את העמוד אליו יופנה הגולש. למשל – <a href = "galery.htm>גלריה</a>
מה קורה אם אנחנו רוצים כבר לעלות את האתר "לאויר" אבל הגלריה של תמונות עדיין אינה מוכנה? אפשר כמובן, ליצור דף ריק עם כיתוב "העמוד בהכנה", אבל אפשר להשתמש ב- JS: נא להכיר את alert הוא זה שמקפיץ את תיבות ההודעות.
			
<a href = "javascript: alert('The page is under construction');">גלריה</a>
תנסו את הלינק הבא: גלריה
כמו כן, כמובן, אפשר לשלב את אותו רעיון בפקדים כמו כפתור:
			
<input onclick="javascript: alert('למה לחצת?');" type="button" value="לא ללוחץ !" />
תנסו את הכפתור הבא:

כעת נלמד לשלב קצת תכונות CSS בתוך פקודת JS. ניצור אלמנט DIV בתוך העמוד. ונגדיר אותו כ"נסתר" באמצעות הגדרת style="display:none" נוסיף שני כפתורים - אחד ל"גילוי" ה-DIV הנסתר ושני לשינוי צבע הטקסט:
			
<div id="divTest" style="display:none"> 
<h2>זה מה שאתה מגלה בלחיצת הכפתור</h2>
</div>
<hr />
<input id="Button3" onclick="javascript: divTest.style.display = 'block';" 
type="button" value="הצג את הנסתר" />
<input id="Button4" onclick="javascript: divTest.style.color = '#59CC23';" 
type="button" value="שנה צבע הטקסט" />שימו לב: מאחר ואירוע של JS צריך להיות במירכאות כפולות (" ") , הפרמטרים שבתוך המשפט צריכים להיות בתוך מרכאות בודדות (' '). – כתיבת מירכאות כפולות בתוך מירכאות כפולות תגרום להודעת שגיאה.

כעת, לאחר שהתרשמתם מפעולות ה-JS בדוגמה למעלה, בואו ונשתדל להבין כיצד הדברים עובדים. כבר הזכרנו בשיעור הקודם שכל האובייקטים בנויים בדפדפן בצורה היררכית.
למבנה הזה קוראים DOM (Document Object Model). לכל אובייקט יכול להיות "אב" או "תולדה". כמו כן, לכל אובייקט ישנם "מאפיינים", "שיטות" ו-"אירועים".
מאפיינים זה, למשל, צבע, מידות וכו' לדוגמא:
			
document.bgColor ="#cc56fa"; 
שיטות - אלו הן הפעולות שהאובייקט מבצע, לדוגמא:
			document.write("שלום לכולם");
אירועים – אלו תגובות האובייקט על פעולת המשתמש, לדוגמא:
			document.onmouseover = "DoSomething();"
ברוב המקרים המאפיינים שמשתמשים למטרות העיצוב ב- JS הוא , כמובן, style עם כל ה"צאצאים" שלו:
			object.style.color
object.style.height
object.style.fontSize
כמו כן, ניתן לקבל הרבה תועלת משימוש נבון במאפייני innerHTML ,innerText, outerHTML, outerText ונלמד על כך בשיעורים הבאים בס"ד.
האירועים (Events) על פי רוב הם זהים לרוב האובייקטים. להלן הטבלה שמרכזת את רוב האירועים שנתמכים ע"י כמעט כל הדפדפנים הקיימים.

אירועי עכבר
onclick כאשר המשתמש לוחץ על כפתור העכבר
ondblclick בלחיצה כפולה של העכבר
onmousedown המשתמש לחץ על כפתור העכבר
onmousemove סמן העכבר זז על פני האובייקט
onmouseout סמן העכבר יצא מגבולות האובייקט
onmouseover סמן העכבר נכנס לגבולות האובייקט
onmouseup המשתמש שיחרר את כפתור העכבר
אירועי מקלדת
onkeydown המשתמש לחץ על מקש של המקלדת
onkeypress המשתמש לחץ ומחזיק מקש של המקלדת
onkeyup המשתמש שיחרר מקש של המקלדת
אירועים בשדות טקסט
onselect המשתמש סימן טקסט לבחירה
onchange כאשר המשתמש משנה את תוכן השדה
אירועים כלליים
onfocus כאשר האובייקט מקבל מיקוד (פוקוס)
onblur כאשר האובייקט מאבד מיקוד (פוקוס)
onload מתרחש בתהליך טעינת העמוד
onunload המשתמש עוזב את העמוד
onresize המשתמש שינה את גודל החלון
onerror בעת אירוע שגיאה של טעינת אובייקט או בביצוע קוד javascript

ניפגש בשיעור הבא.